آوسبیلدونگ چیست؟ (AUSBILDUNG)

نخست در پاسخ به سوال آوسبیلدونگ چیست، می توان اینگونه گفت که آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی و یادگیری حرفه و مهارت می باشد که در کشور آلمان برگزار می شود. این دوره مخصوص افرادی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند یا علاقه ای به دانشگاه ندارند و می خواهند مستقیما وارد بازار کار شوند. دوره آوسبیلدونگ امروزه در کشور صنعتی آلمان در بیش از 500 رشته برگزار می شود و متقاضیان می توانند با شرکت در دوره حرفه مورد علاقه خود، برای کار در آلمان آماده شوند. طول دوره آوسبیلدونگ بسته به حرفه انتخابی 1 الی 3 سال طول می کشد. از نکات حائز اهمیت در این دوره ها می توان به دریافت حقوق در اکثر مهارت ها اشاره نمود. متقاضیان با گذراندن دوره آوسبیلدونگ مدرکی با عنوان کارگر ماهر دریافت می کنند که با داشتن ویزای آوسبیلدونگ مسیر اخذ کار دائمی برای آن ها فراهم می باشد. دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ هر ساله در ماه های سپتامبر یا آگوست برگزار می شوند. زمان متقاضی در دوره و ویزای آوسبیلدونگ می بایست هم در آموزش مهارت و هم در دوره تئوری صرف شود. متقاضیان برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ مدارکی نظیر پاسپورت معتبر، بیمه درمانی، تمکن مالی و ارائه تاییدیه ای مبنی بر پذیرش در دوره  آوسبیلدونگ، ارائه دهند.


انواع آوسبیلدونگ در آلمان

در کشور آلمان دو نوع آوسبیلدونگ برای تحصیل داوطلبان وجود دارد:


Duale Berufsausbildung:
این دوره دارای دو بخش تئوری و عملی می باشد.

​​​​​​​
Schulische Ausbildung:
در این دوره ها نیز بخش های تئوری و عملی وجود دارد اما بخش تئوری بیشتر از دوره عملی است. این دوره ها در رشته هایی مانند فروشندگی، طراحی، پرستاری، صنعت، تجارت مهندسی و بانکداری بسیار پرکاربرد است. دوره های این نوع آوسبیلدونگ حدود 1 الی 3 سال زمان خواهد برد. دوره های Schulische Ausbildung نیز مانند دوره های Duale Berufsausbildung هم در کالج های خصوصی هم در کالج های دولتی ارائه می‌ شود. در این دوره دریافت دستمزد جز در رشته پرستاری متداول نیست.


هزینه های اوسبیلدونگ آلمان

همان طور که پیش از این ذکر شد شما با شرکت در دوره های اوسبیلدونگ آلمان در یک سری رشته های خاص می توانید به صورت همزمان به کار و تحصیل بپردازید و از این طریق از شرایط تحصیل رایگان در آلمان به همراه گارانتی کار بهره مند شوید. از دیگر مسائلی که همیشه برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور حائز اهمیت بوده است مسئله شهریه دانشگاه است. در مورد هزینه شهریه این دوره ها باید گفت این هزینه مبلغی بین 500 یورو تا 700 یورو را شامل می شود که این هزینه به صورت کامل توسط کمپانی کارفرما که با دانشجو قرارداد دارد پرداخت می گردد.
نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که در تمامی رشته ها هزینه تحصیل توسط کمپانی پرداخت می شود به جز رشته فیزیوتراپی که شهریه پایین تری دارد به جز سال آخر تحصیل باقی هزینه های تحصیل را باید خود دانشجو پرداخت کند. نکته مثبتی که در مورد هزینه تحصیل و زندگی در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که شما می توانید علاوه بر دریافت هزینه تحصیل خود مقداری از هزینه زندگی خود را نیز به صورت حقوق از کمپانی دریافت نمایید.


حقوق دریافتی در دوره آوسبیلدونگ آلمان

حقوق های دریافتی در این دوره ها با توجه به رشته فرد می تواند متفاوت باشد. اگر بخواهیم میانگین دریافتی داوطلبان تحصیل در این دوره ها را در نظر داشته باشیم می توان گفت درآمد افراد از 500 تا 1,200 یورو در ماه متفاوت خواهد بود. البته نکته حائز اهمیت این است که اگر درآمد سالانه فرد بیش از 8,450 یورو باشد وی باید مالیات بر حقوق پرداخت نماید.


شرایط پذیرش اوسبیلدونگ
​​​​​​​

در صورت تمایل برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان لازم است که از شرایط آن مطلع باشید. از اصلی ترین شرایط پذیرش در دوره های کار تحصیل آلمان یا همان آوسبیلدونگ، داشتن دیپلم 12 ساله تحصیلی می باشد. نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که حداقل معدل لازم برای پذیرش در این دوره ها معدل 18 می باشد. البته موسسه MIE برای تسهیل شرایط شما عزیزان در صورت داشتن باقی شرایط و در صورتی که استعداد شما اثبات شود، تا معدل 15 الی 16 نیز اقدام کند. همچنین محدودیت سنی در این دوره ها با دیپلم حداکثر تا 23 سال می باشد.
یکی دیگر از شرایط مورد نیاز برای پذیرش دوره های آوسبیلدونگ آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1 می باشد. در صورتی که سطح زبان آلمانی شما پایین تر از این سطح می باشد، هیچ نگران نباشید زیرا این امکان در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد که قبل از شروع تحصیل خود با حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A2 وارد دوره های زبان آلمانی به صورت آنلاین شوید و قبل از ورود به آلمان سطح زبان خود را تقویت نمایید و سپس اقدام به شرکت در دوره های آوسبیلدونگ نمایید. نکته ای که وجود دارد این است که هزینه تحصیل در دوره زبان آلمانی به عهده دانشجو می باشد.
یکی دیگر از شرایطی که مورد نیاز می باشد. داشتن حداقل های مالی توسط خانواده می باشد. دلیل این امر این است که ممکن است دانشجو در طول تحصیل خود به مشکلی بر بخورد و در این صورت لازم است که خانواده بتوانند از او پشتیبانی نمایند. 
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا اوسبیلدونگ آلمان

اساس تمام مهاجرت های تحصیلی به این صورت می باشد در ابتدا پذیرش تحصیلی خود را دریافت خواهید کرد و پس از آن برای ویزای تحصیلی کشور مقصد اقدام می کنید. آوسبیلدونگ در آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای اخذ هر نوع ویزای آلمان نیاز به ارائه مدارکی می باشد که بسته به شرایط این مدارک متفاوت می باشد اما ما در این قسمت مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان را برای شما شرح می دهیم:
​​​​​​​

ترجمه و ارائه مدارک تحصیلی از دیپلم 12 ساله تا آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
ارائه پاسپورت
ارائه ترجمه شناسنامه
ارائه پذیرش تحصیلی
داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و یا هر سطح مورد نیاز دیگر مطابق با نظر دانشگاه
ارائه گواهی سلامت فرد دانشجو
ارائه بیمه نامه برای فرد دانشجو
ارائه نامه تمکن مالی
تکمیل و ارائه فرم های مربوط به ویزا

شرایط سنی آوسبیلدونگ

برای تحصیل در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان فرد باید دارای شرایط سنی مناسب باشد در غیر این صورت امکان دارد فرد با ریجکتی ویزا مواجه گردد. سن مورد قبول برای ورود به دوره های آوسبیلدونگ آلمان 18 سال تا 25 سال خواهد بود. افرادی که شرایط سنی آن ها در این بازه باشد، می توانند برای تحصیل در این دوره ها اقدام نمایند.تمکن مالی برای آوسبیلدونگ

برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ، افراد نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت. عموماً اخذ ویزا با اثبات تمکن مالی لازم امکان پذیر است. فرد باید اثبات نماید دارایی لازم برای هزینه های زندگی در کشور آلمان برای سال اول را دارا می باشد. این امر معمولا با داشتن مبلغی در حساب صورت می پذیرد اما از آن جایی که دوره های آوسبیلدونگ دارای حقوق می باشند افراد می توانند با دارا بودن مدرکی دال بر داشتن حداقل حقوق 832 یورو در ماه ویزای آلمان را اخذ نمایند.


مدرک زبان برای آوسبیلدونگ
برای شرکت در Ausbildung در آلمان فرد باید مدرک زبان مورد نیاز را تهیه نماید. با توجه به رشته تحصیلی فرد، ممکن است مدرک زبان با نمره های متفاوتی نیاز باشد. اما عموماً برای تحصیل در این دوره ها باید حداقل مدرک زبان A2 آلمانی یا B1 ارائه گردد. در صورت نیاز به تکمیل زبان، فرد می تواند در دوره های زبان قبل از شروع تحصیل، زبان آلمانی خود را تقویت نماید.
​​​​​​​