چگونه بلو کارت آلمان بگیریم؟
​​​​​​​

در ابتدا بهتر است تعریفی از بلوکارت داشته باشیم. بلو کارت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان در واقع نوعی اقامت برای اهداف خاص می باشد. این مدرکی دال بر اقامت قانونی یک شهروند از یک کشور غیر اتحادیه اروپا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا به منظور کار ارائه می دهد. بنابراین کارت آبی یک کارت برای شهروندان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است. بلوکارت معادل گرین کارت است و در واقع اجازه اقامت در اتحادیه اروپا را برای اعضای غیر اتحادیه اروپا با صلاحیت کاری می دهد. این امر باید در مبارزه با کمبود نیروهای ماهر کمک کند. دارندگان بلو کارت آلمان همان حقوق شهروندان اتحادیه اروپا را دریافت می کنند. تساوی درمورد حقوق تحصیل یا رفاه هنوز یک قانون نیست اما باید به این ترتیب عمل شود. برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا طراحی شده است تا اروپا را به مقصد جذاب تری برای متخصصان خارج از اتحادیه اروپا تبدیل کند. همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز انگلستان، دانمارک و ایرلند کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر می کنند. تا حدودی برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا یک سیستم مبتنی بر شایستگی است. تفسیر کلی از “شایستگی” به عنوان کسی که تحصیلات کافی را گذرانده و یا از طریق تجربه حرفه ای دارای مهارت های خاص شده است.
​​​​​​​در مورد شرایط بلوکارت آلمان باید گفت که صدور این کارت مبتنی بر امتیاز نیست همچنین محدود می باشد. بلو کارت آلمان ابتدا 4 سال اعتبار دارد. اگر قرارداد کاری فرد مدت زمانی کمتر از 4 سال را شامل شود، به معنی محدود بودن آن و کارت آبی به مدت زمان قرارداد کاری به اضافه 3 ماه معتبر خواهد بود که می تواند تمدید نیز شود. دارندگان کارت آبی آلمان می توانند تا 12 ماه از اتحادیه اروپا خارج شوند بدون اینکه حق ماندن در آلمان یا اتحادیه اروپا را از دست بدهند. دارندگان بلو کارت آلمان حق دارند پس از 18 ماه اقامت در آلمان، به کشور دیگری از اتحادیه اروپا نقل مکان کنند. همچنین اگر فرد خارجی قبلاً با کارت آبی اتحادیه اروپا در یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا اقامت داشته باشد، این امر در مورد حق اقامت دائم در آلمان در نظر گرفته خواهد شد. بستگان صاحبان کارت آبی آلمان می توانند بدون تأخیر و بدون محدودیت در آلمان کار کنند. برای دریافت بلو کارت آلمان شما باید دارای مدرک زبان آلمانی، مدرک تحصیلات عالی تایید شده باشید. یا قبلاً از یک شرکت در آلمان پیشنهاد شغلی دارید که این موقعیت شغلی باید برای شما، مناسب باشد. در مشاغلی که جای خالی شغل وجود دارد مانند مهندسین، دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان و متخصصان IT، به دلیل کمبود پرسنل واجد شرایط، نیاز به یک پیشنهاد شغلی دارند که درآمد سالانه ناخالص آنها کمتر از 43.055 یورو (2022) نباشد. برای جلوگیری از سوءاستفاده، در چنین مواردی مسئولین شرایط ارائه کار را با توجه به ساعات کار و حقوق بررسی می کنند.
کارت آبی آلمان برای مهاجران و خانواده های آنها امتیازات ویژه ای را ارائه می دهد. چشم انداز اخذ اقامت دائم در مراحل اولیه، متقاضیان را ترغیب می کند تا آینده بلند مدت خود را در آلمان برنامه ریزی کنند. پس از 33 ماه اقامت، دارندگان Blue Card واجد شرایط اجازه تسویه حساب دارند. افرادی که ثابت می کنند مهارت های خوبی در زمینه زبان آلمانی دارند می توانند بعد از 21 ماه مجوز اقامت دائم دریافت کنند. روش هایی که می توان از طریق آن به بلو کارت آلمان دست یافت، روش کاری و ثبت شرکت می باشد که به تفسیر به بررسی هر کدام از این روش ها می پردازیم. البته از طریق ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر نیز می توان به این مهم دست یافت. با این ویزای 6 ماهه که به فرد متقاضی این امکان را می دهد که در خاک آلمان به دنبال کار بگردد، اگر شخص بتواند کاری پیدا کند که حقوق و دستمزد آن بالای 4،200 یورو در ماه باشد می تواند بلوکارت دریافت کند.


شرایط اخذ بلو کارت آلمان از طریق کار

برای اینکه بتوانید از طریق کار به بلو کارت آلمان دست یابید باید به دو روش به این مهم دست یابید. اول اینکه از طریق job offer یا پیشنهاد شغلی که از یک کارفرما در آلمان دریافت می نمایید، می توانید ویزای کاری آلمان را دریافت کنید. اگر شغل مورد نظر از مشاغل پر تقاضا باشد نیازی نیست کارفرما آن را 3 ماه آگهی کند و بعد نیروی خارجی را استخدام کند، اما اگر از مشاغل معمولی و کم تقاضا باشد باید ابتدا آگهی کند و بعد اگر کسی پیدا نشد شخص مورد نظر را استخدام نماید. روش دوم ویزای جستجوی کار یا Job Seeker می باشد که در این روش ویزای 6 ماهه به شخص متقاضی داده می شود که دارای مدرک تحصیلی حداقل فوق دیپلم، سن تا 35 سال و 3 سال سابقه کار مرتبط باشند، تا در کشور آلمان به دنبال کار بگردد. در صورت پیدا کردن کار و دریافت درآمد ناخالص سالانه حداقل 55,200 یورو، و دستمزد ناخالص سالانه حداقل 43,056 یورو (در سال 2022) برای کارمندان در زمینه های ریاضیات، فناوری اطلاعات ، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی می توانند درخواست بلوکارت کنند. در چنین مواردی، آژانس استخدامی فدرال آلمان باید درخواست شما برای اشتغال را تأیید کند.

حداقل حقوق برای بلو کارت آلمان
​​​​​​​

ابتدا باید در نظر داشت که میزان حقوقی که فرد دارای بلوکارت دریافت می کند یک و نیم برابر میانگین حقوق ملی آلمان محاسبه می شود. میزان حقوق افراد دارای بلوکارت در کشورهای مختلف متفاوت است. حداقل حقوقی که برای افراد دارای بلو کارت آلمان در سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته شده 56,400 یورو می باشد. این میزان حقوق تا قبل از کسر مالیات است. اگر برای شغلی که کمبود نیرو دارد درخواست شود و حقوق فرد حداقل 44,304 یورو در سال باشد، ممکن است بلوکارت آبی آلمان را دریافت کند. برای دریافت بلوکارت با حقوق کمتر باید از آژانس کار فدرال تاییدیه دریافت کرد.


مراحل دریافت بلو کارت آلمان

نحوه گرفتن بلو کارت در اتحادیه اروپا در هر کشور متفاوت است این خود کشورها هستند که تصمیم می‌گیرند شرایط دریافت و درخواست آن چگونه باشد. در مورد شرایط بلو کارت آلمان باید گفت فقط می توان از اداره اتباع خارجی در آلمان بلو کارت آلمان را دریافت کرد. به این صورت که شخص پس از یافتن کار مناسب برای دریافت ویزای ورود به کشور آلمان به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه می کند و پس از ورود به آلمان می تواند  ویزای بلو کارت آلمان را دریافت کند.

به طور کلی نحوه گرفتن بلو کارت آلمان شامل موارد زیر است:

تعیین وقت ویزا
برای تعیین وقت ویزا باید از طریق تماس با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود اقدام کرد. اگرکشور فرد سفارت آلمان ندارد باید از کشور همسایه اقدام کند.

آماده سازی مدارک مورد نیاز
سفارت آلمان مدارک مورد نیاز را برای درخواست ویزای کار به صورت لیست به شما ارائه می دهد. مدارکی مانند مدارک تحصیلی.
​​​​​​​
ارسال درخواست ویزا
فرد در تاریخ ملاقات تعیین شده باید مدارک خود را ارسال و وجوه تعیین شده را نیز پرداخت کند. ممکن است با شخص مصاحبه نیز انجام گردد. این مراحل فقط برای ویزای ورود به آلمان است. بعد از ورود به آلمان باید برای درخواست بلوکارت اقدام کرد.

منتظر ماندن برای دریافت پاسخ
ممکن است بین ۱ تا ۳ ماه طول بکشد تا نتیجه درخواست فرد اعلام گردد.

سفر به آلمان
اگر مجوز ورود به آلمان فرد صادر گردید، فرد می تواند به آلمان سفر کند و اجازه ورود به آلمان را دارد که ابتدا باید بیمه درمانی آلمان را دریافت و یک حساب بانکی برای خود در آلمان باز کند.
​​​​​​​
دریافت بلو کارت اتحادیه اروپا در اداره مهاجرت المان
پس از انجام کلیه مراحل فوق می توان در آلمان بلوکارت را درخواست کرد.